sobota, 8 października 2011

Święto Sakury

Ach, któż nie marzy o tym by delektować się japońską ucztą pod drzewami kwitnącej wiśni.

Trochę Historii
Pikniki pod legendarną sakurą, są bardzo starym zwyczajem. Święto kwitnienia drzew zaczęło odnosić się do samej sakury w okresie Heian (794 – 1192 ne). Była to jednodniowa uroczystość, podczas której urządzano wystawny bankiet na dworze królewskim. Pierwotnie tylko wysoko urodzeni mogli sobie pozwolić na luksus obchodzenia tej przeplatanej różem uroczystości.
W późniejszym okresie Kamakura (1192 – 1333 ne) samurajowie zaczęli uważać drzewa kwitnącej wiśni za symbol swego życia (stąd też wojownicy zapożyczyli nazwę Hanami). W epoce Edo nastąpił przełom w istnieniu święta. Stało się ono zarówno odpoczynkiem jak i rozrywka dla każdego, bez względu na przynależność klasową.

Sakura, sakura, no yama mo sato mo, Miwatasu kagiri, kasumi ka, kumo ka, Asahi ni nioru, sakura, sakura, Hanazakari. Sakura, sakurayayoi no sora a, Miwatsu kagiri, kasumi ka, kumo ka, Nioizu izuru, izaya, izaya, Miniyukan*

Obecnie „Hanami” oznacza po prostu oglądanie kwiatów (Hana – kwiat, mi – patrzeć). Podczas święta urządzane są tradycyjne pikniki pod drzewami wiśni. Niełatwo jest jednak znaleźć najlepsze miejsce. Często ludzie pojawiają się w parkach już o świcie by postawić znaki w miejscu, które najbardziej im się podoba, informując w ten sposób iż jest ono zajęte. Wedle tradycji, obowiązkiem tym obarczani są nowi pracownicy firmy bądź młodzi domownicy. Jak widać kwestia doboru odpowiedniego zakątka, w którym można rozłożyć koc i urządzić ucztę, jest wielce wymagającym zajęciem.

A gdy przysiądziemy
Oczywistym jest że kogoś żyjącego w Japonii może znudzić coroczne wpatrywanie się w kwitnące wiśnie i opadające płatki różu. Święto to staje się przeto pretekstem by zająć się przyjaciółmi lub zajadać się przysmakami ze specjalnie przygotowanych na tą okazje koszyków.
Na świąteczny posiłek składa się wiele rodzajów potraw (w większości z ryżem i pastą z czerwonej fasoli) a także wino ryżowe i sake. Oprócz tego nieodzownie pojawiają się też ozdoby, ciasteczka i gadżety w kształcie wiśni. Bardzo często natkniemy się na grupki przyjaciół entuzjastycznie korzystających z przenośnych zestawów karaoke.

Piknik Meteo
Pierwsze Sakury możemy podziwiać na Okinawie już w marcu. W telewizji pojawiają się specjalne prognozy pogody w trakcie których ukazuje się „Sakura-zensen”, czyli „front sakury”. Prognozy te pozwalają na wybranie dogodnego terminu pikniku w danym mieście.
W Polsce maj to najpiękniejszy miesiąc wiosny. Podobnie jest w Hokkaido, tam właśnie w maju kwitną wiśnie.
Gdybyście kiedy planowali wybrać się na Hanami, do jej ojczystego kraju, to poniżej podajemy najlepsze terminy na pikniki:
  • Tokio: 5-12 kwietnia
  • Nagoya: 5-12 kwietnia
  • Osaka: 6-13 kwietnia
  • Kioto: 8-15 kwietnia
  • Hiroshima: 8-15 kwietnia
Pamiętajmy, że istnieje wiele odmian wiśni. Wśród najbardziej znanych możemy wyróżnić: Somei Yoshino (Yoshino Cherry), Yamazakura, Shidarezakura (czyli znana popularna w polsce „Weeping Cherry”) Ichiyo, Ukon, Kanzan, Fugenzo, Kikuzakura (Chrysanthemum Cherry), Shogetsu. Nie zapomnijmy też o tym, iż sakura różni się od polskiej wiśni. Przede wszystkim nie ma owoców – to też nie próbujcie ich szukać.

Jak więc widzimy Hanami jest świętem pełnym magii... Subtelność koloru oraz delikatność płatków wiśni zauroczą każdego, zaś samo wzięcie udziału w obchodach dni sakury stają się przeżyciem, które na zawsze zostanie w pamięci. Urzekające piękno staje się tłem dla rozmyślań o ulatującym czarze Japonii – Kraju Kwitnącej Wiśni.

Oni!Cio?
* - Wiśnia, wiśnia, pokryła góry i miasta, gdziekolwiek sięgnąć wzrokiem. Czy to mgła czy chmury? Mieni się w porannym słońcu, wiśnia, wiśnia w pełny, rozkwicie. Wiśnia, wiśnia. Wiosenne niebo gdziekolwiek sięgnąć wzrokiem. Czy to mgła czy chmury? W powodzi kolorów. Chodźmy więc, chodźmy, oglądać kwitnące kwiaty.